AŞK VE TESELLİ -Susmanın Müzikal Poetiği-

Mustafa Everdi, Selçuk Küpçük’ün yeni kitabı ‘AŞK VE TESELLİ -Susmanın Müzikal Poetiği-‘ üzerine yazdı…

1418302140471.jpg

Selçuk Küpçük çok yönlü bir entelektüel. Şair, şiir kitapları var. Kirletilmiş Ölümler ve Büyük Tefsir gibi. Birçok dergide şiirlerinin yanında müzik ve poetika yazıları yayınlandı. Yüzleşmenin Kişisel Tarihi ile ülkücülüğün muhasebesini yaptı. Modern Türk Şiirinde Bellek Arayışı ile şiirin siyasi dönemlerle, darbelerle ilişkisini sergiledi. Türkiye’de yayınlanan edebiyat dergilerini kapsayan Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası, çok önemli  bir hizmet. Birkaç sayı çıkan ve hala devam eden dergilerle edebiyatın Türkiye’de nasıl ocak işlevi gördüğünü bu kitapla anlıyoruz.

Selçuk-Küpçük-Tebessüm-Provaları-1996Müzikle uğraşısı, besteci ve yorumcu bir müzisyen olarak sahnelerde görünse de teorik ve poetik olarak da arkaplanda müziğin sebep ve sonuçlarını mesele edinmiş bir sanatçı ile yüz yüzeyiz.

Müzik üzerine yazıları nihayet kitaplaştı. Beklenen bir kitap. Türkiye’deki değişimi, göç olgusunu, varoşların sesini, Anadolu mayasının büyükşehirlerde nasıl yol bulduğunu öğreniyoruz bu kitapla. Arabeski, geniş kitlelerin sosyolojisini açıklayan bir veri olarak okumak ilginç değerlendirmeler çıkarıyor ortaya. Müziğin bugün ve yarın önemli bir ‘sorun’ olduğunu biliyoruz. Yine de biz dinleme makamındayız her zaman. Peki, bizim dinlediğimiz o ana kadar nasıl bir süreç işliyor görünmeyen salonlarda? Müzik, Dans bütün milletlerin en temel  toplumsal yankısı. O halde hangi aşamalardan geçip yarına kalacak bir kültür haline gelebilir?

Kitapta Hayret Makamı’nda Neşet Ertaş’tan Orhan Gencebay’a, Cem Karaca’dan Barış Manço’ya, Sezen Aksu’dan Ahmet Kaya’ya müziğin serüveni toplumsal değişmeler, Anadolu’nun sesini duyurma biçimleri olarak inceleniyor. Bu nedenle kültür ve halkla kesişen ve ayrışan kavşaklar öne çıkarılıyor.

Aşk  dünyaya müzikle yansıyor çoğu zaman, Hayret makamında. Gurbet, göç, karşılıksız kalan ümitler müzikle anlatıyor derdini. Geniş kitlelere tercüman ve ses olduğunda toplumsal karşılık buluyor. Derdi olan iniler. Bu inilti nasıl sanata, estetik değerlere dönüşüyor? Kitapla bunu anlıyor,  müzik sanatçılarının macerası ile Türkiye’de bir kesimin macerası arasında sağlam bağlar kuruyoruz.

Selçuk Küpçük kitaptaki tercih ve öne çıkardıklarını müzikle kişisel ilişkisinin bir yansıması diyorsa da müziği dert edindiği ve isabetli yorumlarla hem teşhiste isabetli hem de geleceğe kalacak kültürel değerlerde  önemli bir icmal çıkarmış. Türkiye’nin her gün göz önündeki bir cephesine ayna olmanın derin soluğunu anlıyoruz.

Dinleyici olarak değil anlamak isteyen bir sorumluluk her aydının müzikle sınavıdır. Selçuk Küpçük bu sınavdan bizim adımıza başarı ile çıkıyor.

Okuyalım okutalım. Selçuk Küpçük’ü tebriklerimle…

Selçuk-Küpçük_ün-“Aşk-ve-Teselli”-Kitabı-ban

Mustafa EVERDİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s