Dünden Bugüne Travmalarımız

Güven Akıncı yazdı…

travma.png

Psikiyatride travma; Bireyin yaşamına, vücut bütünlüğüne, sevdiklerine ve kutsallarına karşı bir tehdit algısı oluşması olarak tarifleniyor… Geçmiş ve gelecekten koparan bir zamansızlık hali, yaşamı anlamlandıran temel argümanlara darbe gibi farklı tarifler de kabul görüyor.

İnsan beyninin, her hangi bir uzva dışarıdan alınan darbeyi “acı“ olarak sinyallemesi “acı çekmek“ tir. Her travma bir acıdır, ama her acı bir travma değildir. Şöyle örneklendirebiliriz;

Mahallenin belalısından çocukken dayak yemek, alınan darbelerle orantılı bir “acı“dır. Ama o dayağı, uzaktan dahi olsa sevdiğiniz kızın yanında yediyseniz bu bir travmadır.

Acı belki hatırlanan, ama travma hatırlanmasa bile varlığını sürdürendir.  Yine acı pek kolay anlatılıp teşhis edilebilirken, travma meçhul bir tehdidin “şartlar oluştuğunda“ görünür olmasıdır.

tetetete

Toplumların da tıpkı bireyler gibi hafızası olduğundan, onların da acıları ve travmaları vardır.

1915 olaylarından 6-7 Eylül`e, Dersim Katliamı`ndan PKK Terörüne, ezanın Türkçe okutulmasından Gezi Kalkışmasına, askeri darbelerden 17-25 Aralık`a gibi ilk akla gelenleri saydığımızda dahi toplum olarak ne çok travma yaşamışız.

Tarihin kaydedeceği en büyük travmamız da, 15 Temmuz hainliği olacak, kuşkusuz. Devletin silahlarını halkına çevirip, toplu katliam planlamış dünyanın en “güler yüzlü“ ve organize katilleri bizim topraklarımızdan çıktı maalesef. Allah’ım!!! Bu nasıl da acıtan bir şey?

Hoşgörüden dayanışmaya, empatiden ötekine saygıya kadar toplumun erdem dinamiklerini harekete geçirdiğimizde bile onaramadığımız travmalarımız. Rızamız hilafına hamalı olduğumuz yüzyıllık yüklerimiz. Zamanlar üstü yeknesak çaresizliğimiz… Acılarımız ortaklaşarak azalıyor, yaralarımız bin yıllardan damıtılan “kocakarı ilaçlarımız“ ile sağalıyor ya peki travmalarımız?

Çoğaldıkça yaygınlaşan, yaygınlaştıkça sıradanlaşan, sıradanlaştıkça duyarsızlaştıran, vicdan kanamalarımız!!!  

Kabul edelim ki, toplum olarak ağrı eşiğimiz yüksek bizim. Acılarımızla başedebiliyoruz. Ama öyle vakitlere erdik ki, an karar anıdır. Bütün travmatik tecrübelerimizi gözönüne getirip, bundan sonra “ne yapacağız?“ sorusunu salim bir akılla cevaplamamız gerekiyor.

Duygusal kopuşu değil duygusal bağı güçlendirmek, rasyonel olandır. Tarihi tecrübenin zorunlu kıldığıdır.

Yeter artık acılarımız, toplumsal travmalarımızın yoluna taş döşemesin. Evrilmesin artık ortak acılarımız toplumsal travmalara…

 

darbe.jpg

Güven AKINCI

2 Comments on “Dünden Bugüne Travmalarımız

 1. Alakasız Yorum
  Yavrum derdin nerende
  Derman olmaya geldim
  ***
  Bu derdin dermanı hakiki bir ilaha kaldı
  ***
  Eline sağlık dostum

  Beğen

 2. İmparatorluk sürecinin son iki yüz yılı, akabinde gelen (Sanayi devrimi, aydınlanma çağı ve Avrupa’da modern devlet inşası ile birlikte kapitalizm vahşeti etkilerini de dahil ederek ama uzun uzun bahsetmeye gerek duymayarak) Birinci Dünya Savaşı ve Anadolu’nun işgaline karşı yükselen Kurtuluş Savaşı etkileri çerçevesinde, Çanakkale ve Sarıkamış gibi büyük facialar da yaşarken bir yandan da yoğun açlık ve kıtlıkla mücadele etmiş olan bir halkın kodlarına işleyen travmanın etkilerinin yaklaşık yüz yıl sonra dahi çok daha güçlü olduğunu, 15 Temmuz gibi hain kalkışmaların ise toplu tüfekli düşman üstüne sopayla gidecek kadar gözü kara bir millet üzerinde değil siyasi erk üzerinde travmatik etki yaratabileceği inancındayım ki devletin hızlı refleksi bu travmayı bertaraf etmiş olmalı.
  Bu halk, gözü dönmüş IŞİD’li katillerin sinsi tuzaklarına, bombalarına aldırmadan günlük hayatına devam ederek terörün etnik ya da din maskelisinden korkmayacağını, günlük hayatına devam ederek defaatle göstermiştir. Bu bağlamda yukarıdaki yazının Anadolu’nun travmasının kaynağını çok da isabetli tespit edemediğini düşünüyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s