Biraz Sinema/Türk İşi Dondurma

Nilgün Çelebi yazdı…

Türk İşi Dondurma. Notu:7.

Yönetmen Can Ulkay ne filmi çekmek istemiş? Bilemedim.

Çanakkale Savaşı sırasında iki Türk’ün Avustralya‘da filmdeki gibi/kadar olmasa da heyecana gelip kendilerini savaşın bir tarafı/aktörü olarak gördüklerini ve kendilerince bir mücadele verdiklerini bir yerlerden duymuştum. Film bu hikâyeyi ele almış. Ama nedense film duygusal komediden adım adım ağır bir drama ilerlemek yerine, ki ‘işte yaptığı da bu’ diyenler çıkacaktır, iki şaşkolozun elbette bilinçli değil ama içgüdüsel olarak da değil bir garip kararla savaşa taraf olma maceralarını anlatıyor. Elbette Ali ve Mehmet‘in gerçek hayatta neden oraya gittiklerini bilmiyoruzdur.

ttttttt

Ama filmde başlarda bir yemek masasında bu konu aydınlanabilirdi, nasıl gittikleri nasıl tanıştıkları bir kaç diyalogla işlenebilirdi. Bizim kafadarların oradaki hayatları, ora halkı ile daha sıcak ilişkili olarak gösterebilirdi. Sahnenin açılışı için panayır iyi bir seçim değil. Filmde İngilizler kötü, çok kötü, Avustralyalılar iyi ama çaresiz, kadınlar ve aborjinler çok iyi, Türkler çok saf ve çok  kahraman  olarak şematize edilmiş. Evet şematize.

çöökçkç

Çekimler, fotoğraflar, kast seçimi ve oyuncular (Şebnem Bozoklu hariç), kamera kullanımı, dekor, set, sahne yönetimi  gayet iyi. Rahatsız eden bir durum yok. Müzik çok çok iyi: Fahir Atakoğlu, ne diyeyim. Düşündüm  filmin en büyük  kusuru ne? Buldum: Film aceleye gelmiş. Şimdi her şey  yakında  çıkacak  Armegedon savaşına  göre  dizayn ediliyor ya. İşte bu film de Armegedon’a kitleleri hazır hale getirme misyonuyla çekilmiş gibi.

Proje film olduğu için de şematize.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s