Alman Ozan Kemancı Klaus

Alaattin Diker yazdı…

thumbnail_IMG-20190327-WA0009
Kemancı Klaus

Ozanlık kültürel belleğin ifadesidir. Ozan; yaşamını halkla birlikte idame ettirir, türküleriyle (ya da şarkılarıyla) halkın sesi olur. Toplumsal gelişmeler sözüne ve sesine konu olur. Ozanlık geleneğinde hak ve hakikat sevgisi vardır. Ozan, halkın içinden çıkar ve yine halkın sorunlarını dile getirir. Her ülkede ve her devirde ozanın yeri ayrıdır. Ama tüm ozanların buluştuğu yer her zaman halkın gönlüdür…

Dün akşam Köln’de ‘Aşıklar Şöleni’ vardı. Heyder Baba ile ünlenen Aşık Maksut Feryadi  ve arkadaşlarını dinledik. Birkaç gün önce de Alman ozan Kemancı Klaus’u dinlemiştik. Umarız ki Aşık Feryadi’yi hemşerisi Orhan Aras yazar. Ben, Kölnlü hemşerim Kemancı Klaus’u anlatacağım bugün sizlere.

IMG-20190327-WA0002

Nerede bir gösteri ya da yürüyüş varsa, o oradadır. Ve bu 50 yıldan beri böyle. Köln-Südstadt semtinin mümtaz simalarından biri olan Klaus kendini ‘sol alternatif’ çizgi içinde tanımlamış hep. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmış. Amerika‘da müzik eğitimi yaptığı sırada Hippi gençlik  ile tanışmış. O günden sonra ‘para’ kelimesini hayatından çıkarmış Kemancı Klaus. Sade bir vatandaş olarak yaşamını sürdürmüş. Soyadındaki ‘von’ takısını da atmış, çünkü soylu bir aileden geldiğini ima ediyor bu ek.

Kemancı Klaus, bizdeki Ozan geleneğinin Avrupalı temsilcisi. Âşıklar nasıl kahvehanelerde halkla buluşuyorsa, o da sokaklarda şarkı söyleyerek halka ulaşıyor. Bestelerinin çoğu gösteriler ya da protesto eylemleri sırasında ortaya çıkmış. Kısaca, bir doğaçlama ustası Kemancı Klaus. Onun bu tutkusu 1968 öğrenci ayaklanmasına dek gidiyor.  Almanya genelinde de tanınan müzisyen 80’ine merdiven dayamış durumda. Kölnlü dostları  ve sevenleri 68’in 50. yılında onu unutmamışlar!  Cumartesi akşamı Köln Şehir Müzesi‘nde sahne aldı, 50 yılın politik şarkılarını onlar için söyledi, geçmişi yeniden hatırlattı. Kimler yoktu ki o gün orada? Ben, Köln eski valisi ile eski emniyet müdürünü gördüm en azından. 68 kuşağından onlarca eski bürokrat, eski yönetici, eski gazeteci arkadaşları. Hepsi oradaydılar!

Sahnede ona çocukları Markus ve Antje eşlik etti. Toplam beş çocuğu ve sekiz torunu var Kemancı Klaus‘un. Çocukları onun şarkılarıyla büyümüşler. Geçmişte Köln‘ün ünlü alışveriş caddesi Schildergasse‘de bazen onunla birlikte çalıp söylemişler. Çocukları ona eşlik ederken kazanç ikiye katlanıyormuş ancak Klaus para konusuna hiçbir zaman kafayı takmamış; anlayacağınız, ne yokluğuna yerinmiş ne de varlığına sevinmiş. Bir ömür boyu para olgusunu hayatına dâhil etmemiş. Parayı yaşamak için bir araç bilmiş yalnızca… Ama halktan biri olarak…

Amerika’da yaptığı konservatuar tahsilinden sonra profesyonel müzisyen olmak yerine toplumun yaralarına derman olacak bir sanatçı olmaya karar vermiş. Toplumda bir farkındalık, bir bilinçlenme, bir uyanış  yaratmak hevesine kapılmış “Kemancı Klaus”. O yıllardan beri onun simgesi haline gelen tulum benzeri bir pantolon giyiyor ve asla kemer takmıyor. Kemer sıkmaya her anlamda ve her alanda karşı çıkıyor! Sosyal ilişkilerin daraltılmasına, yani toplumun boğulmasına itiraz ediyor kısaca.

thumbnail_IMG-20190327-WA0008

Ne zaman bir gösteri alanına gitse; keman, Klaus’un elinde eksik olmaz. Nerede bir fabrika kapatılacak olsa Klaus işçilerin yanı başındadır. Atom silahlarına karşı çıkan  gençlerin en önünde o yürür. Barış Hareketi ile birlikte nükleer santralın etrafını elele ablukaya alır. Maden ocağı açmak için ormanları kesenlere karşı kendini diğer göstericilerle beraber sımsıkı ağaca bağlar. Yalnızca çevreci ve barış yanlısı gösterilerde görmeyiz onu. Irkçılığı ve yabancı düşmanlığını kınayan şarkılar sokakları çınlatır. Ford Otomotiv İşletmelerinde grev yapan Türk işçilerinin haklarını savunur. Solingen ve Möln‘de yakılan Türkler için şarkılar yazar. Irkçı Nazilere aleni söver. Ve öfkesini böyle yatıştırabilir ancak.

Kemancı Klaus, şarkı sözlerini kaydettiği defterleri Cumartesi akşamı yanında getirmiş. Hepsi el yazısıyla tutulmuş siirler.  Sayfalarını karıştırıp eski günleri hatırladık: ‘Yeryüzü, Senin Çocuklarınız Biz’, ‘Yorgunuz’ ya da ‘Pes Etmek Yok’. Hangi şarkıyı çalarsa çalsın hepsi birer sosyal eleştiri ama bazen çok sert ve kararlı bir duruş sergiler.  Örneğin “Merkel Şarkısı” doğaçlama bir parça. Şansölyeyi ağır eleştirmesine rağmen kılına halel gelmemiş. Bazı şarkılar üzerinde ise yoğun bir şekilde çalışmış. Üzerlerinde değişiklik yapmış. Herşeyi bu defterlerde okumak  ve görmek mümkün.

Bir ara konseri keserek ”Her zaman mücadele ettik, asla yılmadık” diyor. ”Bazen başarılı olduk. Çoğunlukla olamadık. Kazanmak çok da önemli değil. Yolundan şaşmamaktır asıl olan. Vicdanımız bugün rahat.” Günümüz gençliğini seviyor. Genç insanların her durumda olayları derinliğine araştırdıklarını, tartıştıklarını, ortak kararlar aldıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bizim kuşak işin kolayına kaçtı. Yalnızca küfrettik. Bu aptallığı artık gençler yapmıyorlar.”

Şu anda ”Kemancı Klaus” Akdeniz’de mahsur kalan mültecilerin kurtarılması için veya Hombacher Ormanının yok edilmesine karşı yürütülen eylemlere destek veriyor. “Friday for Future” sloganı altında öğrencilerin başlattığı iklim değişimi hareketi için yaşına bakmadan canla başla çalışıyor.

Yeni sloganı şu: ‘Nerede hareket orada bereket’.

Alaattin DİKER

Alman Ozan Kemancı Klaus” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s