Biraz Tiyatro/Don Kişot’um Ben

Nilgün Çelebi yazdı…

Don Kişot’um Ben. Notu:9.

27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde tiyatroya gidilmez de nereye gidilir? Baba Sahne adında bir tiyatro grubu oynuyor. Ben içlerinden bir tek Ozan Güven adını bilirdim. Meğer diğerleri de iyi oyuncu olarak tanınırlarmış. Ki bu zaten hemen belli oluyor. Kalite bir ekip. Amma içlerinde bir Günay Karacaoğlu var ki, zirvede. Mükemmel bir oyuncu. Sanço Panza‘yi oynuyor. Don Kişot malum Ozan Güven. Ozan Güven biraz şımarık. Popularitesinin farkında tabii.

Konu malum, kafayı üşüten orta karar bir soylunun uzaklara gitme hevesi. Ne var ki, ailesi yanına konağın beslemesini de katıyor üşütük oğullarına yollarda sahip çıksın, göz kulak olsun diye. Besleme bizim Sanco Panza; ama şöyle bir durum var: Sanco Panza aslında bir kız. Sonra gelsin yol boyu maceralar. Sonlarda anlıyoruz ki bizim Don Kişot deliliği kamuflaj yapmış. “Zalimlerin yönettiği bir dünyada deliliği seçtim. Delilik insanı zalimden duyulan korkunun esaretinden kurtarıyor diyor.

Eh bel kemiği bu söz olan bir oyun metni bir de Emrah Eren gibi bir yönetmenin elinde başarılı olmasın mı? Olur tabii, bir de o uzun romanı oyun haline getiren bir şahıs var: Bulgakov. Ona ve çevirmen Irmak Bahçeci’ye de bravo. Diğer oyuncular da gayet iyiydiler. Işık, danslar, şarkılar, giysiler, dekor hepsi ortalama üstündeydi. Bir ara sahneye bakıp diyorsunuz ki “işte tiyatro bu, daha ne yapsınlar?” Neden 10 değil de 9? Ses hacmi biraz fazlaydı, ses çok yüksek olunca kelimeleri seçmek için büyük çaba harcamak zorunda kalıyorsunuz. Hele en arka sırada iseniz.

Nilgün ÇELEBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s