‘Su Teorisi’ Üzerinden 2019 Yerel Seçimlerinin Sonuçlarına İlişkin Mülahazalar

Erdal Çakır yazdı…

suuuuuu.jpg

Sosyolojik Mülahaza

Suyun akışı devam etmektedir. Ancak sudaki sertlik oranı artışının, suyu meydana getiren temel elementlerin atom sayılarında bir değişme veya farklılaşma olabileceği ihtimaline bağlanıp bağlanamayacağı konusunda yapılan spekülasyonların, bir algıya mı dayandığı yoksa gerçeği mi ifade ettiği henüz bir netlik kazanmış değildir. Ayrıca suyun renginde ve tadında hasıl olan değişikliğin, faktöryel nedenlerle (toprak kayması, yağışlar, çevre şartları, kimyasal atıklar vs.) ilgi derecesinin saptanmasının, suyun niteliği üzerinde daha tanımlanabilir daha efektif sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olacağı âşikardır. Bütün bunlara ilaveten suyun debisinin, mevsimlere göre farklılık arz etmesinin, suyun niteliğinde meydana gelen değişiklikle nasıl ve ne kadar ilişkilendirilmesi gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Psikolojik Mülahaza

Suyun renginde ve tadında meydana gelen değişikliğin, faktöryel nedenlerle ilgisi elbette araştırmaya değer bir konudur. Fakat burada zaman faktörünün de söz konusu değişiklikle ilgisi tespit edilmelidir. Örneğin su yatağının değiştirilmesine dair görüşlerin hatta uygulamaların da değerlendirme kapsamına alınarak bütün bu parametrelerin, suyun nefsinde oluşan değişime bir sapma olarak mı yansıdığı yoksa doğal bir sonuç olarak mı karşılanması gerektiğine ilişkin konulacak ‘tanı’ya ihtiyaç vardır: Bu suyun bozulmasının alameti midir veya akış süreçlerinin tabii bir neticesi midir? Bir diğer önemli husus da gerek görülmesi halinde su temel elementlerinin yani oksijen ve hidrojenin, terapiye birlikte mi, ayrı ayrı mı alınmaları noktasında verilecek kararın hayati önem taşıdığıdır.

suun kışı

Felsefi Mülahaza

Suyun ontolojik hakikatinin sosyolojik ve psikolojik süreçlerle etkimesinden doğan sonuçların, özellikle bilgi akt’ı nokta-i nazarından, suyun öznel kimliğine yaptığı tesirler nasıl bir bağlama oturtulmalıdır? Tam da burada sözü edilen etkimenin, suyun öznel kimliğinin yer yer nesnel bir kimliğe evrilmesine yol açtığını hangi pratik ve teorik esaslar üzerinden değerlendirmeye tabi tutmak iktiza eder; bunun son derece kapsamlı tahlillere muhtaç olduğu açıktır.

Tarihi Mülahaza

Suyun akıcı ve akışkan tabiatı onu zaman içinde bir çok etkenin tesirine açık hale getirdiğinden, suyun değişim prosesi, bir bozulma şeklinde nitelenecek olsa bile, bu, normal ve kaçınılmaz olarak mı görülmelidir? Bu durum, fatalist nazariyelere endeksli bir yaklaşımla mı değerlendirilmelidir yoksa dinamik fütürist açımlamaların, bir tür ‘ön koşulsuzlanma’ diyebileceğimiz, serbest/bağımsız karakteristiğine uygun bir biçimde mi ele alınmalıdır? Ahlak, adalet, aşk, bilgi, hikmet gibi temel kavramların suyun nitel ve nicel yapısı üzerindeki etkilerinin, suyun tarihsel değişim ve dönüşüm süreçleriyle ilgisi ve uyumu hakkında ciddi bir fikri, ilmi ve hikemi zemin araştırmasını zorunlu kıldığı zarureti de inkar edilemezdir. 

Hikemi ve İrfani Mülahaza

Aslından kopanın faslı olmaz. Hikâye uzun da olsa kısa da olsa, ana temanın uzunluğu bir cümledir. Suyun hikâyesi de ayniyle böyledir.

Adsız

Erdal ÇAKIR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s