Fotoğraf Okumaları/Foto Terapi

Sacit Türker yazdı…

12

Bazı fotoğraflar şiir gibi, roman gibi okunur. Böylesi anlamlı olanlarının bir karesinden pek çok film senaryosu yazılabilir. Gerçek olan şu ki, fotoğraf veya sanatkârane oluşturulmuş fotoğrafik kurgu/kompozisyon hayatı farklı yön ve perspektifden algılayan dikkatli bir gözün tarihe sunduğu kıymetli bir miras gibidir.

“…Gün sona ermektedir. İlk geçide vardığında dostlardan ayrılık vakti de gelmiştir artık. Sonra karanlıkta zorlu bir yürüyüşle ikinci geçide varırsın. Işığını, azık ve yol planını yanında getirmişsen daha kolay aşarsın bu yolu. Ve önünde kocaman bir kapı açılır; çok farklı bir dünya seni bekliyordur işte. Gözlerin kamaşır; hayretle bakarsın. Yeni dostların eşliğinde son menzile doğru yürütülürsün…”

hayatttt

13

Yorumsuz…

“Sanatçı da olsanız, haberci de olsanız bazen gördüğünüz bir portre ya da olay anını fotoğraf olarak işaretlemek ve saklamak istemezsiniz. Çünkü o kareyi her gördüğünüzde yüreğiniz biraz daha burkulur, acı boğazınızda düğümlenir ve gözyaşınız kuruyup öylece kalır. Ve sonunda o fotoğraf karesinin altına ‘yorumsuz’ der, çantanızı, tripotunuzu toplar, bir suçlu gibi görünmeden seke seke uzaklaşıp kaçarsınız oradan…”

acıSacit TÜRKER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s