Bir Hatırat

Kartal Yolcu yazdı…

memleket.jpg

Serez ya da Siroz, yaklaşık 500 yıl Osmanlı egemenliği altında kalmış bir dönemin sancağı olan,günümüzde Yunanistan’ın Orta Makedonya bölgesinde bulunan, Osmanlı Devleti döneminde Balkanlar’ın önemli merkezlerinden biriydi.

Bu hatırat 2012 yılında TTK tarafından basılmış, ancak görmesi gereken ilgiyi görmemiş önemli bir hatırattır. 1500 adet basıldığı halde 7 yıldır depolarda hala alıcısını bekler. Bu hatıratı, sadece ataları Serez’den, Balkanlardan, Makedonya’dan göçmüş kişiler satın almış olaydı belki 20. baskıyı bile yapardı.

Hatıratın ilk cildi, genelde Balkanlar, özelde Serez’de, gelenek ve görenekleri, halk inanışlarını, bir çocuğun doğumundan ölümüne kadar yaşadığı halk ritüellerini, tarihi mekanları detayları ile anlatan bir kitaptır. Özellikle HALKBİLİM üzerine çalışan ve meraklısı olan herkesin kitaplığında bulunması gereken bir hatırattır.

Hatıratın ikinci cildinde ise, Serez’in önemli simalarını detaylıca anlatır. Bu yüzden ataları Serez’den göçmüş dostlarım var ise belki bu hatıratta dedelerinin, ninelerinin isimlerine denk geleceklerdir.   

Gelelim Hatıratın sahibine;  Mehmet Esat, bir dönemin ittihatçısıdır. İTC’nin Serez liderliğini yapanlardan biridir. Bazı kaynaklar onu Müftü olarak nitelendirse de, kendisi değil babası müftülük yapmıştır. Yani o “Müftüzade” dir, ama bir medrese hocasıdır, ulemadandır, eğitimcidir. 

Serez diyip geçmeyin, 2. Abdülhamit meşrutiyeti ilan etmekte nazlanınca Serez’den gelen “Meşrutiyeti ilan et yoksa 50.000 silahlı adamla gelir basarız sarayı” telgrafı buradan başlamış, Balkanların diğer kentlerinden de gelen böyle telgraflar artınca 2. Abdülhamit, 23 Temmuz 1908 gecesi 2.Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmıştı…

Mehmet Esat, Milli mücadelenin de adı sanı duyulmamış enteresan kahramanlarından biridir. Anadolu’ya silah kaçırma işinde görevli AKTEPE adlı gizli örgütü kurmuş biridir. Eh ittihatçılar komitacılığı, gizli örgüt kurmayı iyi bilen bir ekiptir.

Mehmet Esat SEREZLİ, soyadından dolayı size başka tanınmış bir ismi anımsatabilir. Evet, 2013 yılında yitirdiğimiz önemli tiyatro sanatçımız Metin SEREZLİ’nin babasıdır… 

Halkbilimciler, tarihçiler, ve balkan göçmeni dostlar, bu kitabı edinmediyseniz bir an önce alın kitaplığınızda bulunsun. bu tür hatıratların ikinci baskısı pek yapılmaz. Çocuklarınıza önemli bir esere bırakmış olursunuz…TTK nın satış yerlerinde, sitesinde takım olarak neredeyse bir paket sigara fiyatına satılır (19 TL)

esat sereszli
Diyanet İşlerinde Çalışmış Olan Mehmet Esat Serezli (Tiyatrocu Metin Serezli’nin Babası) İmzalı Teşvikiye-Hırka-i Şerif-Bebek Sinan Paşa Camilerinin Teftişi Konulu İki Mektup-1930

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s