Türkiye’de İşçi Sınıfını Yeniden Düşünmek…

Aytekin Yılmaz yazdı…

maden

Türkiye’de hallerinden en çok memnun olan sınıf işçiler. Böyle olmamış olsaydılar, sokaklara sadece 1 Mayıslarda değil, çok defa çıkarlardı. Madem bugün 1 Mayıs işçi emekçi günü. Bunu da konuşalım biraz. K. Marx 19. yüzyılda özelde İngiliz işçi sınıfını genelde ise işçi sınıfını tarihin en devrimci sınıf olarak gördü ve yazdı. Birçok bakımdan bu tezini gerekçelendiriyordu. Yakın tarih içinde 19. Yüzyıldan bugüne işçi sınıfı Türkiye’de siyaseten dengeleri değiştirebilecek bir rol oynayamadı. Tarihinde hiçbir olumlu gelişmeye katkı sunamamış “Türkiye işçi” sınıfı her zaman sol örgütler tarafından baş tacı edildi. Niye ki? Bence “Türkiye işçi” sınıfı bunca değeri görebilecek bir şeyi hak etmiyordu, halen de hak etmiyor. Dünü boş verelim bugün bile işçi sınıfının Türkiye siyasetinde oynadığı rol nedir? Türkiye’nin bunca önemli sorunu varken, işçi sınıfının veya sendikalarının bu konularda çözüm projeleri nedir? Projeleri yok! Peki, gündelik siyasete etkileri nedir? Bir etkileri yok! Ülke yansa yıkılsa umurlarında değil.

Peki, bu durumda niye değerlidir ki bu sınıf? İşçi olması emeğinin sömürülmesi onu değerli kılar mı? Tam aksine kendi değerini bilmeyen değersiz bir sınıf olmuş olur. Türkiye bu yönüyle de ilginç bir ülke. Ülke sorunlarına işveren sınıfı örgütleri daha duyarlı, ve daha çok sorun ediyorlar. TÜSİAD geçmişte bir çok konuda raporlar yazarak çözüm önerilerini dile getirebiliyordu. Oysa işçi sınıfı ve sendikalarından böyle şeyler duyamadık göremedik.

İnsan düşünmeden edemiyor, bütün bir yıl sesi soluğu çıkmayan, hiçbir siyasi gelişmeye tepki vermeyen bir sınıf yılda bir kez meydanlara çıkması kutsal gördükleri ayinlerini yerine getirmek için mi…?

Ülkenin bunca sorunu varken, kriz ve savaş şartlarında debelenirken işçi sınıfını bir yerlerde görememek düşündürücüdür.

İdris Küçükömer bundan 60 yıl önce şöyle diyor bir yazısında, “Türk-İş, işçiyi sokağa çıkaramaz!” neden acaba?

Aytekin YILMAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s