Kadem’e Mektuplar-II

Sinan Terzi yazdı…

karamık gölü.jpg
Karamık Gölü

Sevgili Kadem

Ancak üç gün sonra tekrar yazmaya takât bulabildim kendimde. Hele son iki gün… Kaç kez kalemi elime alıp geri bıraktım, sayısını bilmiyorum. Söyleyecek sözüm olmadığından değil. Hangisinden başlayacağımı bilemediğimden emin ol. 

Geçen cuma günü eczanenin önüne yanaşan -senin tabirinle- Hacı Murat‘ın teybinden yükselen ‘Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun’ şarkısı bu gecikmenin en büyük sebebidir. Hani Karamık Gölünün kenarında sana söylediğim şarkı. Unutmuş olamazsın. Lütfen olma! Kaderin cilveleri biter mi? İnsanoğlunda bu ham ervahlık oldukça mümkün değil! Bak bu senin son öğrettiklerinden biriydi bana, hatırlasana. ‘Kim söylemiş bu lafları’ diye sormuştun şarkıyı bitirdiğimde. ‘Nejat Yavaşoğullarını tanımıyor musun yani?’ diye hayret etmeme kızmış, ‘Ham ervah, nasıl olsa erersin bir gün’ deyip kalkıp gitmiştin. Söz verdiğin türküyü bile söylemeden. 

Al Fadimem bal Fadimem
Yanakları gül Fadimem
Uyan uyan sabah oldu
Namazını gıl Fadimem

Sonraları çok dinledim onu biliyor musun? Senden dinleyememiş olmanın acısını çıkartmak için belkide. ‘Önce sen söyle ne söyleyeceksen. Sonra sana Al Fadimem türküsünü söyleyeceğim’ dedin, ama sözünü tutmadın. Olsun. Kırgın, kızgın, küskün değilim sana. Hiç olmadım. Hatta öyle ki ne zaman tatile çıksam mutlaka yolumu Emirdağ‘dan geçirir, Morcalı obalarına, köylerine uzaktan da olsa bakarım. Al Fadime ile Kadir Efe’den bir iz ararım. Belki de aradığım iz onlardan değil de sendendir. Belki de bunca yılın özlemidir, kim bilir. 

Al Fadimem suya gider
Su yolunda çalım eder
Çalım etme al Fadimem
Ben cahilim aklım gider

Kadir Efe Morcalı aşiretinin bir yiğidi imiş. Yine aynı aşiretin obalarından birinin kızı olan Al Fadime‘ye sevdalanmış. Kızın da gönlü olduğunu öğrenince dünürcü göndermiş ailesine ama vermemişler. Emmileri, dayıları ağa paşa olan kızı, Efelik namı olan bir gence münasip görmemişler. Kavuşamamak zul gelmiş gençlere, kavil edip kaçmışlar. Kararımız karar demişler. Emmiler, dayılar sineye çeker mi bunu hiç? Ar edip peşlerine düşmüşler. Emirdağ‘da ikisini de yakalamışlar. Efe Kadir‘i götürüp adalete teslim etmişler. Dokuz ay yatmış Kadir Efe. Çıktığında ise iş işten geçmiş. Al Fadime Kara Musa derler bir ere gelin olmuş. İşte Efe Kadir o gün bir türkü yakmış.’

Anlattığın hikâyeyi hiç unutmadım. Karamık Gölünün kıyısında bir cahillik daha etmiş ‘Öyle şey mi olur hiç? Ağa Paşa kızı evden mi kaçar? Çok saçma! Kararları karar değilmiş demek!’ deyivermiştim. Pişmanım, bilememişim. 

‘Kavuşanların sevdası anlatılmaz bizde’ demiştin ya göle derin derin bakıp. Hakikaten öyleymiş. Dile düşüp destan olması, adına türküler yakılması için ayrılık ateşinde yanması gerekirmiş sevenlerin. O yaşında nasıl bu kadar bilgece laflar edebildiğine hâlâ hayret ediyorum biliyor musun? Yediğinden içtiğinden midir bilemem. Ama seni de, kaderimizi de Karamık Gölünün turna balığına benzetiyorum. Kendisinden başka kimseye hayat hakkı tanımayan ördek ağızlı turna balıklarına. 

Balıkçı hikâyeleri nedense hep sahil kasabalarına mahsus sanılır. Oysa Orta Anadolu’nun bağrındaki balıkçıları kimse bilmez. Tarlası tapanı, malı davarı olmayan gariplerin ekmeği o gölün bulanık sularından çıkar. Göl adamı ne umdurur ne öldürür. Neresinden bakarsan bak bizim dile dökülememiş aşkımız gibi. Sazlıkların arasından tuttuğu turnaları üçe beşe bakmayıp karın tokluğuna tüccara veren balıkçıları uzun uzun izlediğimiz günleri hatırlıyorum da. Hiç bitmeyecek sanmak ne saf bir çocukluk düşüymüş. Turna balıkları hâlâ yaşar mı Karamık Gölünde Kadem? Benden çok selam et. On sene de yaşasa, onbeş sene de, sonunda kaderin ağına takılıyor herkes. Turnalar gibi. Hasretle Kadem, hasretle…

Sinan TERZİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s