Ana Kalbi

Sabriye Cemboluk yazdı…

şefkat.jpg

Bugün anneler günü. Ben böyle günler için bol akçeli hediyeler ve abartılı kutlamalar isteyenlerden değilim. Onun için bu hikâyeyi de sadece yürekten seçtim. Çok eski zamanlarda, dul bir ananın bir tanecik oğlu varmış. Kadıncağız kocası ölünce bir daha hiç evlenmemiş. Çalışmış çabalamış, yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş ve oğlunu kel etmeden , kör etmeden büyütmüş. Gel zaman git zaman delikanlının gönlü pek zalim bir kıza düşmüş. Oğlan aşkından yanıp tutuşuyor, zalim kız şart üstüne şart koşuyormuş. Delikanlı canını dişine takıp, kızın her şartını yerine getirmeye çalışıyormuş. Bu arada oğlunun mum gibi eridiğini gören anası derdini öğrenmekte gecikmemiş. O da oğluna yardım etmeye başlamış. Derken zalim kız oğlana son isteğini bildirmiş:

– Ananı öldür ve kalbini bana getir! O zaman seninle evlenirim! Oğlan günlerce kara kara düşünmüş. Hiç ana öldürülür mü? Anası yalvara yakara oğlunun ağzından kızın son isteğini öğrenmiş. Hiç tereddüt etmeden, oğlunun mutluluğu için kararını vermiş:

Oğlum beni ormana götür. Gözlerimi bağla. Eğer gözlerimi görürsen yapamazsın. Sonra vur baltayı boynuma. Kalbimi de al ve o zalime götür. Ben bu hayatta sadece senin için yaşadım. Vakit geldiyse senin için de ölürüm. Aşktan gözleri kararan oğul, hiç düşünmeden anasını bir ata bindirip, gözlerini bağlamış ve ormanın yolunu tutmuş. Sık ağaçlı bir yere geldiklerinde anasını attan indirip öldürmüş. Kalbini de çıkarıp, bir mendile sararak kendi kalbinin üstündeki gömlek cebine koymuş. Atına binip yolda giderken, at tökezlemiş. Oğlan attan düşüvermiş. Düşünce gömlek cebindeki anasının kalbi dile gelmiş:

-Eyvah! Bir yerin acıdı mı oğul? Anasını öldürürken ona acımayan oğlu, ana kalbinden yükselen sesi duyunca, aşk sarhoşluğundan uyanmış. Ne çare? Ondan sonraki bütün hayatı acı ve pişmanlıklarla geçmiş. Anaların kalplerini ölmeden dinlemek her evlada nasip olsun. 

Sabriye CEMBOLUK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s