İstanbul’da Bahar

Gülsüm Çıngı yazdı…

w

Üsküdar sahilden başla… Ilık bir Nisan esintisi… Hafif bir deniz kokusu…

Kuzguncuk’a doğru yavaş yavaş adımla… Mor salkımlar ve erguvanlar karşılasın seni. O samimi evlerin, sıcacık balkonların arasından geçerken sevimli kedi ve köpeklere selam ver. Yaklaşık bir asırdır komşu olan ninelerin kapı ağızlarından seslenmelerini duy. Kendi evlerine girer gibi birbirlerinin evine girişlerini izle. Boşalan tabaklarını yerini dolduracak en uygun şeyi bulup, bu bitmeyecek ikram trafiğine nasıl kattıklarını seyret. Rengârenk nakışlı ahşap evlerin, çiçeklerin ve incir ağaçlarının arasından, sanki hiç bitmeyecek bir bahara adımla…

Cennetten ödünç gibi; pencerelerde bakışan saksılara dokun.

www

Yönünü Beylerbeyi’ne çevir. Upuzun erguvan ağaçlarının, mor salkımların manzarayı dolduruşuna hayretsiz bakma! Baharın tüm hücrelerine işleyişine izin ver. Nefesini ve gönlünü derinleştir ki bütün ulvi kokuları alabilesin. 

Derin bir hasreti serinleteyim dersen, Küplüce’ye doğru yokuşları çık. Mis gibi kokan, aşk dolu mezarını bul. ‘üstadım kırk ağzınız, fil gibi bir yüreğiniz olmalı’ diyen Zarif Muhterem’e yüreğinin büyüklüğünü ispatla. Başındaki can eriğine ‘yumuşak canına ve en ince çizgisine / huzur akıtan düz sesi / ve halkalanmış yüreğinin bir yerine / lekesiz güneş çizgisi’ diye bak. Dostun dosta nasıl komşu olduğunu, sevilenin sevenle nasıl buluştuğunu izle. Fatihâ’n güllere karışsın bir erik gölgesinde. En güzel şiirin kendisi olduğunu anımsat O’na. Ve yine gelmeye niyet ederek vedalaş. 

wwwww

Çengelköy’de seni bekleyen tarihî evlerin şiir gibi sarmaşıklarına dolan. Tarihi Çınar’ın altında deniz serinliğiyle titre. Hiçbir çay ısıtamasın onsuz yüreğini…

Küçüksu Kasrı’nı selamlamaya dur.

wwww

Anadolu Hisarı’na doğru yönel. Bu kadar renkli bir mezarlığı görmediğine şaşır. Çiçek bahçesinde insanlar ölmüş sanırken içini baharla doldur. 

Göksu’ya yaklaş. Seni de götürsün huzurlu bir yerlere akıbet kayığın. Gözlerini yıka Göksu’da. Baktıkça ılıtacaksın onu. Çayını soğutursa, kendisinden ekle. Karışsın ümitlerin gök gibi bir suya.
wwGülsüm ÇINGI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s