Alışveriş ve Yaşam; Din ve Mitoloji

Sevim Korkmaz yazdı…avmAlışveriş ve yaşam merkezi(AVM)…

İnsanlara alışveriş olmazsa yaşamanın bir anlamı yok, yaşam kadar önemli bir olgu alışveriş demenin kısacası AVM.. Yoksa neden aynı cümlede geçsin ki!… Paran yoksa burada senin için yaşam kaynağı olacak hiçbir şey yok. Lavabo ihtiyacını karşılamak, abdest alıp, namaz kılmak istersen bunlar bedava. Önceleri mescit yoktu şimdi var. Tesettür mağazası yoktu, hepsi açmışlar. Kışın evden çıkınca gidecek, gezecek yer ihtiyacı olmasa, ayak basasım yok oralara.

Ne köşesinde çocukluk anısı biriktirdiğin sokaklara benziyor ne hava kararıncaya kadar oynadığın oyunlara… Hiçbir güzel duyguya karşılık yok bu devasa binalarda. Burada bulunan bir kitapçının Din/Mitoloji başlığı altında bulundurduğu kitapları inceledim. İbn-i Arabi kitapları en üst rafta. Hemen yanında meşhur müsteşrik Montgomery Watt’ın Mekke’de Hz. Muhammed, Medine’de Hz. Muhammed kitapları var, hemen yanında Turan Dursun kitapları… Celaleddin Vatandaş kitabı, alt rafta bol miktarda Cemalnur Sargut kitapları…kitapçıMeşhur kitapçılarda başlık DİN/MİTOLOJİ. Başlık bile dinin mitolojiye yakın, onu andıran bir olgu olarak görüldüğü izlenimi veriyor. İmam Hatipte, ilahiyat fakültesinde okuduğum kitapları göremedim, olan bir kaçı da Mitoloji ile aynı raflarda idi. Modern kapitalist ve laik sistem bana şunu diyor, namaz, tesettür tamam, mescid, tesettür markalarını burada bulabilirsin, ama daha fazlasını isteme benden. Beyin geliştirecek, gerçek dini öğretecek kaynakları getirmek, buraya taşımak da fazla. Merakla, büyük AVM’lerde, Mitoloji başlığı adı altında olmadan, ilahiyat alanında, İlmi ve akademik kaynaklara ulaşacağımız günü bekliyorum.

Bu arada, Din Ögretimi Genel Müdürlüğünün çıkardığı tüm ders kitapları sadece ders kitabı olarak değil, kaynak kitap olarak basılmalı, büyük kitap mağazalarında başucu kitaplar olarak yerini almalı diye düşünüyorum. Artık Sezen albümüyle ilahiyat hocalarımın kitabını aynı AVM’de bulup, namazı kılıp, oğlumla 3D film izlemek, alışveriş, müzik, ibadet birliğini sağlamak lüks olmamalı…avvvmSevim KORKMAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: