Tanrı Tasavvurları

Hayrullah Taş yazdı…

tanrı.jpg

Tanrı ile ilgili bütün “söylenti”leri resimdeki örnek üzerinden değerlendirebiliriz. Tanrı başlangıçsız ve sonsuz olduğu için gözler O’nu göremez. Akıllar O’nu idrak edemez. Dolayısı ile her insan kendi penceresinden tasavvur(suret/şekil/resim) eder Tanrı’yı. İnsanların bu tasavvurlarını da doğup büyüdüğü yer, gezip gördükleri, okuyup yazdıkları, duydukları ve belki de en önemlisi de yaşadıkları, akli seviyesi ve duyguları etkiler. İnsan sayısınca Tanrı tasavvuru olması da bundandır. Mağara/ilkel insanların Tanrı tasavvuru ile günümüz insanının Tanrı tasavvurunun farklı ve kimi zaman da zıt olması bundandır. Tasavvura etki eden ve yukarda belirttiğim etkiler farklıdır çünkü.

Buraya kadar her şey/kusur anlaşılabilir belki ama Tanrı söz konusu olunca adeta “kör” olan insanların kendi yorumlarını/tasavvurlarını mutlak/tek/hak bir Tanrı tasavvuru gibi sunup bunu dayatmalarının kabul edilebilir, anlaşılabilir bir yanı yoktur. Böylesi bir tavır insanın kendisine ve ezeli ve ebedi olan Tanrı’ya haksızlıktır.

Tanrı’nın sınırsızlığı/sonsuzluğu ile kıyaslanınca bugünün Tanrı tasavvuru ile ilkel insanların Tanrı tasavvuru arasında doğruluk/ilerleme bakımından belki de bir arpa boyu fark yoktur.

Dolayısı ile insanın kendisine yapabileceği en güzel iyilik haddini/sınırlılığını bilmesi, Tanrı ile ilgili söylediği her şeyin aslında bir “kuruntu” olabileceği gerçeğini unutmayarak insanlara Tanrı pazarlamaktan ve maalesef bunu bazen de kan dökerek insanlara dayatmaktan vazgeçmesidir.

Yazdığım bu yazıda muhtemelen kahir ekseriyetin kabul ettiği, Tanrı’nın ezeli ve ebedi nitelemelerini kullanırken bile tereddüt ettim. Meramımı paylaşabileceğim başka kelimeler yoktu. Tanrı söz konusuysa söyleyecek sözüm yok. Belki kör olduğum halde ben de “tahmin”lerde bulunabilirim ama kör olduğumu fark/kabul etmek hem kendime hem de Tanrı’ya saygı açısından hem de toplumlara/insanlara karşı ilişkilerim açısından daha doğru olur diye düşünüyorum.

Sen her şeyden/tasavvurdan/yorumdan/nitelemeden berisin. Seninle ilgili her cümle ve dahi kelime eksiklik atfeder sana. Buna “berisin” kelimesi de dâhildir…

Hayrullah TAŞ

Tanrı Tasavvurları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s