Geleceğin Edebiyatı-Digital Edebiyat: Derdimize Çare Bir Çiçek

Mustafa Everdi yazdı…

Her dönem kendi edebiyatını oluşturur. Mum ışığında uzun kış gecelerinde Dostoyevski’nin Thomas Mann’ın kalın kitaplarını okumak için insanların bol bol zamanı vardı.

Fransa’da Balzac, Hugo, Proust kitaplarını daha çok kadınlar okuyor, Paris’te sürekli edebi buluşmalar, heyecanlı kavgalı çekişmeli tartışmalar oluyordu. Roman gelişimini kadınların ilgisine, dikkatli okuyucu olmasına, edebiyat mahfillerini şenlendirmelerine borçludur. Bugün bol bol zamanımız yok. Bir koşu içindeyiz. Kadınların yükü daha da ağır. Buna rağmen anlatan, anlayan, yazan olarak öne çıktılar. Sosyal medyayı anlamlı bir alan kıldılar. Sinan Terzi en küçük olay, anı ve karşılaşmaların hikâyesini yazarak herkese cesaret veren bir çıkışla raflarda yerini aldı bu kitapla. Erkeklerin iç dünyasını ele verirken, kadınlara sokak söylemini güldeste halinde sunuyor.

Zaman hızlandı artık. Her insan anlatmak istiyor. Bir kelime, cümle, sayfa ile ne varsa derununda. Her konuşma bir anlatma ihtiyacının dile gelmesidir aslında.

Günümüzde uzun yazıları, kalın kitapları okuyacak ne sabır ne de vakit var. Kalın kitaplar bireysel ve toplumsal otopsidir bir yerde. Ekip ister, morg, laboratuvar, tam teşekküllü hastaneler ister. Her yönüyle geniş, açıklayıcı ikna edici bir rapor sunmak zorunda.

Günümüzde teşhisin ilk işlemi ‘biyopsi’dir. Biyopsi, geçmiş ve geleceği ile en küçük parça üzerinden insanın teşhisi demektir.

Sinan Terzi, Derdimize Çare Bir Çiçek’ de baştan sona biyopsi yapıyor. Bir Sürmene bıçağı satıcısı ile bütün bir Karadeniz’i, Sürmene bıçağı metaforunda dile gelen kesin inançlıları seriveriyor önümüze. İş başvurusu yapan bir tekstil işçisi ile patron üzerinden, asgari ücrete razı olan yoksulluk ve çaresizlikleri, toplumsal sorunları, iş bulma güçlüklerini, karakterin tarihini, suçun ve hastalıkların ekmek parası için gözardı edildiği fedakarlık ve mahrumiyetleri anlatıyor bir sayfalık kısa bir sürede. Uzun ve kalın kitaplardan daha açıklayıcı ülkenin, üretimin, fakirliğin, iş dünyasının röntgenini kısa bir ‘ah’ gösteriveriyor.

Sinan Terzi’nin Türkçeyi berrak, yalın ancak mükemmel bir üsluba hâkimiyeti ile mümkün oluyor bu çağrışımlar. İfadenin gücü Türkçenin gücüne dönüşüyor.

Geleceğin edebiyatı hızlı alametlerle gelip geçen imgelerle kurulacak. Hem de gözlerimizi kamaştıran bir parlaklıkla. Elbette bilincimizi de bükecek bu arada. Sinan Terzi‘nin yaptığı gibi. Merhamet ve şefkatin bütün damarlarımızda gezindiğini, tüylerimizin diken diken olduğunu hissederek. Üstelik Kürşat gibi Zaloğlu Rüstem gibi bir Deliormanlı’nın yiğit sesinin vurgusuna duyarlı bir kalbin sızısını ekleyen bir incelik arasında.

Sosyal Medya anlık bir şimşek çakışıdır. Yıldırım gibi tepeden tırnağa titretip toprağa, kâğıda sayfalara düşmeden önce kalbimize, belleğimize ulaştıkça edebiyat bol çiçekli, yapraklarla donanmış sağlıklı bir ağacın gölgesi olacaktır. Serinliğini, kuşatıcı kanatlarını içimizde hissederek.

Beni gönendiren yönü ise, Hasan Boynukara ve benim gibi bir ayağı çukurda ihtiyarların çıkmalığı değil bu yeni akım. Gençler tarafından da benimsenen, çeşitlenen süreklilik kazanması sevindirici. Yeni bir edebiyatın ayak seslerini haber veriyor bu kitap.

Ey ülkemin güzel insanları! Belki sanayi teknoloji inovasyonda batıya yetişemeyeceğiz. Ancak geleceğin edebiyatı Türkiye’den dünyaya ses veren, örnek olan bir atılım içinde. Bu müjdeyi vereyim istedim, daha kitap elime ulaşır ulaşmaz. Evladının mürüvvetini gören ebeveynlerden daha fazla bir iftihar içindeyim. Sunuştaki teşekkürde dile gelen; nezaketen olsa da ben çok ciddiye aldım. Hep birlikte yürüyelim, yaşadığımız her anın dile geldiği yazılarla, kitaplarla.

Sinan Terzi’yi tebrik ederim. Bütün gençlere, gençlik heyecanı içinde olanlara, Derdimize Çare Bir Çiçek’i okuduğunuzda gelecekten ve kendinizden umutlu olacak, kaleme kâğıda -yok tuşlara- sarılacaksınız.

Anlık Edebiyat metroda, otobüste vapurda, ayakta ve otururken hatta koşarken okunabilir ama gece boyu sizi derin düşüncelere salacak.

Düşününce yazacağız, ağlayınca yazacağız, gülünce yazacağız. Biz buradayız yaşıyoruz ve size rağmen varız diye haykıracağız. Sinan Terzi gibi. Geleceğin aydınlık yolunu elbirliğiyle inşa eden kadınlar, kızlar, oğullar, arkadaşlar ve dostlar gibi.

Mustafa EVERDİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s