Bir Kitap: Sosyalizmden Türkçülüğe Kazanlı Ayaz İshakî

Kartal Yolcu yazdı…

Türkiye’de en çok istismar edilen konulardan biri de Türkçülük, Milliyetçilik, Türk Milliyetçiliği konusudur. 

Bu konuları politik rant haline getiren, Milliyetçiliği, Türkçülüğü sadece kendi tekellerinde, bagajlarında olduğunu savunan istismar çevreleri, insanların  “cahil duygusallık”, “basit slogan” ötesinde bilgi sahibi olmasını hiç bir zaman istememişlerdir. Bu çevreler, kendi yayınladıkları “manifesto benzeri” yayınlar (Işıklı-Nurlu CİA yapımı kitaplar) dışında bir şeylerin okunmasını araştırılmasını hiç istememişlerdir… 

Daha önce de çeşitli paylaşımlarımda bahsettiğim gibi, Türkçülük, Türk Milliyetçiliği KUZEYLİDİR.  Temellerini, bazılarının sentezlemeye çalıştığı bedevilerden (ki- kuzeyde bedevi bulunmaz), cehaletten almaz. Türkçülük, temelini, kuzey’in okumuş, aydın, kültürlü eserler vermiş insanlardan alır… 

Türkçülük, Kuzeyden ülkemize girerken “türdeş bir düşünce, fikri akım değil”, kendi içinde çeşitli tartışmalar yapmış, farklı yaklaşımlara sahip, kimi çok idealist ve uçuk, kimisi son derece realist düşünce paketleri halinde gelmiştir. Ancak bu paketin genel özelliği şunlardır.

Türkçülük Anti-emperyalisttir. Türkçülük Sekülerdir. Türkçülük Aydın düşüncesidir, bir grup seçkin insanların ürünüdür. 

Kuzeyin adamları, AKÇURA, GASPIRALI, TOGAN, GALİYEF gibi aydın insanlar bulundukları coğrafyada çeşitli eserler vermeye çalışmış, mücadeleler vermiş, “Bağımsızlık ve Özgürlük” ruhlarıyla da genç Türkiye Cumhuriyetinin fikri karakterine katkıda bulunmuş insanlardır.

Kuzeyin adamlarından biri de bu kitabın konusu olan Kazanlı AYAZ İSHAKΑdir. O bir aydındır, bir edebiyatçıdır, eleştirmendir, gazetecidir, polemikçidir, yazardır. Her insan ve düşünce adamı gibi onun da  fikri serüveni, düşüncelerinin gelişim hikayesi, farklılaşması vardır. Türkiye’de hakkında çok az çalışma bulursunuz. Edebi eserleri bildiğim kadarıyla gündelik dilimizde yayınlanmadı (Belki bir gün biri yapar, bu konu yine ataları kuzeyden gelmiş bir aydınımızın yapacağı bir iştir.)

Genç Türkiye Cumhuriyeti kurulur ve Ayaz İSHAKÎ, bu cumhuriyeti tüm Türk dünyası için bir umut görür. Bu cumhuriyete “Türk Halk Cumhuriyeti” der bu yüzden. T.C. Devletinin Türk dünyasına rehberlik etmesi gerektiğini ve eğitim kurumları aracılığı ile Türk coğrafyasında hüküm sürmesi gerektiğini belirtir.

Bu idealist düşünce elbette kolay değildir. Genç Türkiye Cumhuriyeti kurtuluş savaşı vermiş, büyük bedelleri ödemiş,  kurtuluş savaşı sırasında Sovyetlerden yardım almış, sonrasında Sovyetler ile iyi ilişkileri sürdürmenin elzem olduğunun farkında bir ülkedir.  

Ayaz İSHAKÎ, bu kitaba konulan eklerden bir makalesinde, “bir Akademi” oluşturmasını, bu akademinin Türkçülük esasları ile ilgili “bilimsel” çalışma yapması gerektiğini, dil encümeni oluşturulması ve bu konularda yayınlar yapması önerilerini ifade eder. (s:232) 

Kimbilir bir önerileri bir gün hayata geçer. Bir değil, birden fazla akademi, enstitü hayata geçer.

Kimbilir bir gün, Türkiye Cumhuriyeti’nde, tam özerk bir AKÇURA ENSTİTÜSÜ, TOGAN AKADEMİSİ, GASPIRALI, İSHAKÎ AKADEMİLERİ kurulur. Bu kurulan bilim merkezleri, tüm Türk Dünyasında bölümleri, yerleşkeleri ile geniş bir coğrafyada (Fin coğrafyasından Çin settine kadar) bilimsel çalışma yapar. Bu benim de hayalim. 

Bu fotoğrafını paylaştığım kitap, onun hakkında yapılmış çok iyi bir çalışma. Öyle kuru kuruya yazılmış bir biyografi gibi düşünmeyin, yazarın Türkiye’de bulunduğu sırada yazdığı ne kadar makale varsa kitabın sonuna konulmuş.. 

Özellikle genç kardeşlerime naçizane tavsiye ediyorum. Kuzeyin adamlarını iyi öğrenin, okuyun, araştırın, bilimden ayrılmayın. Ve asla kendinizi, duygularınızı başkalarına istismar ettirmeyin. Kuru, sloganlı politik merkezlerin çakalı olmayın. Zekânızı, aklınızı, gençliğinizi kimseye kullandırmayın. Sizin duygularınıza hitap eden bu politik merkezlerin, “horoz şekeri ile küçük çocukları dağa kaldırmaya niyetli tecavüzcüler” olduğunu bilin.

Kartal YOLCU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s